Czym jest e-podpis

Podpis elektroniczny jest potwierdzeniem tożsamości złożonym w formie elektronicznej na dokumencie. Zawiera podstawowe dane osobowe (m.in. imię, nazwisko, nr PESEL), dzięki czemu pozwala powiązać informacje o osobie podpisującej z treścią podpisywanego dokumentu.

Dzięki kwalifikowanemu podpisowi elektronicznemu SIGILLUM można podpisywać dokumenty wygodnie i w pełni zdalnie, z dowolnego miejsca i o dowolnej porze, w pełni zdalnie podpisywać dokumenty. Podpis kwalifikowany posiada taką samą moc prawną jak podpis własnoręczny.

Informacje o rodzajach podpisu do napisania przez kogoś z komunikacji (kwalifikowany, niekwalifikowany, osobisty (e-dowód).

Zgodnie z rozporządzeniem eIDAS wyróżniamy trzy rodzaje podpisu elektronicznego. Podpis osobisty jest generowany przez użytkownika i może być wykorzystywany do identyfikacji i autentykacji, ale nie spełnia rygorystycznych wymagań dotyczących weryfikowalności i integralności. Podpis elektroniczny zaawansowany wymaga już weryfikacji tożsamości i uwierzytelnienia użytkownika dzięki środkom technicznym, na przykład certyfikatom i szyfrowaniu. Podpis kwalifikowany jest najbardziej zaawansowany i bezpieczny. Wymaga specjalnych certyfikatów wydawanych przez zaufane instytucje, ale ma taką samą moc jak podpis ręczny i jest uznawany na terenie całej Unii.

 

e-podpis Sigillum

Zastosowanie e-podpisu

Zobacz podstawowe zastosowanie podpisu kwalifikowanego w Twojej pracy i w życiu prywatnym.

E-podpis, zwany również kwalifikowanym podpisem elektronicznym, to rozwiązanie, które znacznie ułatwia codzienne życie. Podpis ten ma szerokie zastosowanie zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym.

Podpis elektroniczny odgrywa kluczową rolę w zdalnych kontaktach z administracją, umożliwiając przeprowadzenie wielu operacji online z uwierzytelnieniem tożsamości, bez potrzeby wizyty w urzędzie. Dzięki e-podpisowi od CUZ Sigillum możesz bez problemu wysyłać pisma za pośrednictwem platformy ePUAP czy składać wnioski o świadczenia społeczne w systemie Emp@tia. Ponadto możesz z niego korzystać podczas przesyłania e-deklaracji do urzędu skarbowego oraz składania wniosków o zaświadczenie o niekaralności. Zastosowanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego Sigillum pozwala na szybsze, wygodniejsze i przede wszystkim bezpieczniejsze załatwienie formalności w cyfrowym urzędzie, co z kolei pozwala zaoszczędzić Twój czas.

Wszystkie te zastosowania podpisu elektronicznego pomagają w usprawnieniu procesów administracyjnych, a użytkownikom zapewniają wygodę i bezpieczeństwo.

E-podpis idealnie nadaje się do wykorzystania w świecie biznesu. Znajdzie zastosowanie w procesach rekrutacyjnych, zawieraniu umów B2B/B2C oraz prowadzeniu dokumentacji firmowej. Dzięki bezpiecznemu podpisowi elektronicznemu można podpisywać różnego rodzaju dokumenty, takie jak faktury elektroniczne, pisma procesowe w sądowym postępowaniu upominawczym czy e-deklaracje podatkowe. Wszystko to przyspiesza i upraszcza formalności w firmie.

Przykładowe, wybrane zastosowanie Sigillum w biznesie:

 • składanie oświadczeń woli (zapewnia skutki podpisu odręcznego),
 • zawieranie umów klient-firma lub firma-firma w całej Europie,
 • podpisywanie e-faktur, dokumentów bankowych i ofert handlowych,
 • udział w aukcjach elektronicznych i przetargach,
 • dostęp do usług świadczonych na Platformie Usług Elektronicznych ZUS PUE,
 • podpisywanie i składanie sprawozdań finansowych w systemie E-DEKLARACJE,
 • podpisywanie dokumentacji przez branżę budowlaną (PIIB),
 • przesyłanie do GIIF informacji o transakcjach finansowych,
 • podpisywanie dokumentów JPK w e-KRS oraz JEDZ,
 • uwierzytelnienie w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF)
 • zabezpieczenie korespondencji elektronicznej,
 • dostęp do usług świadczonych na platformie Trezor 3.0 (Informatyczny System Obsługi Budżetu Państwa).

E-podpis to również doskonałe rozwiązanie w załatwianiu spraw administracyjnych. Dzięki niemu można uniknąć kolejek i załatwić formalności szybciej oraz bezpieczniej. Można go wykorzystać do wysyłania pism zarówno na platformie ePUAP czy składania wniosków o świadczenia społeczne. Dodatkowo, z jego pomocą można przesyłać e-deklaracje do urzędu skarbowego i wnioskować online o zaświadczenie o niekaralności. Zaoszczędzony czas można wykorzystać na inne, bardziej przyjemne czynności.

Oto jak m.in. możesz wykorzystać e-podpis prywatnie:

 • możesz użyć e-podpisu do zawierania umów cywilnoprawnych z innymi osobami, takimi jak umowa kupna-sprzedaży, umowa najmu lub umowa pożyczki,
 • banki oferują możliwość korzystania z e-podpisu do różnych czynności, takich jak podpisywanie umów kredytowych, wniosków o kredyt, potwierdzenia przelewów i innych dokumentów związanych z Twoim kontem bankowym,
 • jeśli planujesz studia, możesz np. skorzystać z e-podpisu do złożenia dokumentów rejestracyjnych na uczelnię. Wybrane uczelnie oferują możliwość przesyłania dokumentów elektronicznie i podpisywania ich e-podpisem, co znacznie ułatwia proces rejestracji,
 • wiele firm ubezpieczeniowych oferuje możliwość zawierania umów ubezpieczeniowych online. Możesz wykorzystać e-podpis, aby podpisać umowę bez konieczności wychodzenia z domu lub wysyłania dokumentów pocztą.

Korzyści używanie e-podpisu

Podpisujesz dokumenty wygodnie, nie wychodząc z domu.

Podpis kwalifikowany na e-dowodzie

W jednym miejscu masz wszystkie narzędzia niezbędne do podpisania dowolnego dokumentu - gdziekolwiek jesteś!

Oszczędzaj czas

Podpisywanie dokumentów trwa zaledwie kilka minut, a nie wiele dni - oszczędzasz czas swój, jak i swoich klientów!

Zyskaj pewność

Podpisany dokument jest zawsze zgodny z oryginałem - po nadaniu nikt nie może zmienić jego treści.

Zawieraj umowy bezpiecznie

Podpis Sigillum to usługa zaufania, która wykorzystuje zaawansowane technologie bezpieczeństwa, abyś w razie sporu dysponował dowodami z procesu podpisywania skuteczniejszymi niż w wersji papierowej.

Oszczędzaj pieniądze

Koszty urządzeń, serwisu, druku i tradycyjnego przesyłania papierowych dokumentów oraz ich archiwizacji są większe niż Ci się wydaje. Zaoszczędzone środki wykorzystasz na rozwój swojej firmy.

Jak działa e-podpis

Zobacz jakie to proste.

1

Otwórz dowolną aplikację do podpisywania dokumentów. Od nas za darmo dostaniesz aplikacji Sigillum Sign.

UWAGA!

Jeśli używasz e-podpisu na e-dowodzie możesz podpisać plik na swoim telefonie. Wystarczy aplikacji eDO App i telefon z anteną NFC

2

Wybierz dokument, który chcesz podpisać

3

Podpisz

UWAGA!

Podczas podpisywania wybierasz, którego chcesz użyć podpisu (jeśli masz więcej niż jeden), a także miejsce gdzie podpis powinien mieć swoją graficzną reprezentację.

Wybierz swój podpis kwalifikowany

Wszystkie produkty