Projekty budowlane i mapy? Zarządzanie inwestycjami? Pozwolenie na budowę? Dzięki SIGILLUM wszystkie te sprawy załatwisz szybko i bezpiecznie bez konieczności wizyty w urzędzie.
Cyfryzacja branży budowlanej – ułatwienie dla inwestorów, inżynierów i architektów
W ostatnim czasie wszyscy przekonaliśmy się jak ważna i wygodna jest możliwość zdalnego załatwiania spraw urzędowych i biznesowych. Postępująca cyfryzacja wpływa na naszą codzienność. Wiele osób przekonało się już, że zdalny kontakt z urzędami to wygodne rozwiązanie, które pozwala na oszczędność czasu.
Branża budownicza również przeszła ogromną transformację. Pierwszym rewolucyjnym rozwiązaniem było uruchomienie przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego portalu e-budownictwo.gunb.gov.pl, który od początku lutego 2021 roku umożliwia składanie wniosków, dotyczących wybranych procedur.
Kolejnym etapem tego procesu była nowelizacja prawa budowlanego, która weszła w życie 1 lipca 2021 r. Celem wprowadzanych zmian była dalsza cyfryzacja oraz przyspieszenie i usprawnienie procesów budowalnych. W myśl nowych przepisów w wersji elektronicznej można złożyć projekt architektoniczno-budowlany czy projekt zagospodarowania działki lub terenu, a także złożyć wniosek o pozwolenie na budowę, o pozwolenie na użytkowanie, czy zawiadomienia o zakończeniu budowy.
Jednak by móc skorzystać z tej formy składania wniosków, zgłoszeń i zawiadomień konieczne jest posiadanie e-podpisu. Przydatny może okazać się podpis elektroniczny SIGILLUM.
Jakie wnioski możesz złożyć online poprzez serwis e-Budownictwo?
Lista wniosków dostępnych w serwisie e-Budownictwo cały czas jest aktualizowana, kolejne są w trakcie opracowywania. To ogromne ułatwienie zarówno dla inwestorów, deweloperów i architektów jak i właścicieli działek i osób planujących budowę domu.
- Pozwolenie na budowę (PB-1)
- Zgłoszenie robót budowlanych (PB-2)
- Zgłoszenie budowy lub przebudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego (PB-2a)
- Pozwolenie na rozbiórkę (PB-3)
- Zgłoszenie rozbiórki (PB-4)
- Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (PB-5)
- Wydanie odrębnej decyzji o zatwierdzeniu projektu architektoniczno-budowlanego, zagospodarowania działki lub terenu (PB-6)
- Zmiana decyzji o pozwoleniu na budowę (PB-7)
- Pozwolenie na budowę tymczasowego obiektu (PB-8)
- Przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę (PB-9)
- Przeniesienie decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych (PB-10)
- Przeniesienie praw i obowiązków wynikających ze zgłoszenia na rzecz innego podmiotu (PB-11)
- Zawiadomienie o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych (PB-12)
- Wniosek o wyłączenie niektórych obowiązków kierownika budowy (PB-13)
- Wniosek o wejście na sąsiadujący teren (PB-14)
- Wniosek o uproszczone postępowanie legalizacyjne (PB-15)
- Zawiadomienie o zakończeniu budowy (PB-16) i zawiadomienie o zakończeniu budowy domu jednorodzinnego (PB-16a)
- Pozwolenie na użytkowanie (PB-17), jak również pozwolenie na użytkowanie przed zakończeniem budowy (PB-17a)
- Zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części (PB-18)
- Wniosek o legalizację obiektu budowlanego lub jego części (PB-19)
Bezpieczeństwo i wygoda z SIGILLUM
Podpis elektroniczny jest potwierdzeniem tożsamości złożonym w formie elektronicznej na dokumencie. Zawiera podstawowe dane osobowe (m.in. imię, nazwisko, nr PESEL) , dzięki czemu pozwala powiązać informacje o osobie podpisującej z treścią podpisywanego dokumentu.
Dzięki kwalifikowanemu podpisowi elektronicznemu SIGILLUM możesz wygodnie, z dowolnego miejsca i o dowolnej porze, w pełni zdalnie podpisywać dokumenty. Podpis kwalifikowany posiada moc prawną taką samą jak podpis własnoręczny. Elastyczna oferta SIGILLUM umożliwia dobranie pakietu dopasowanego do indywidualnych potrzeb.
Użycie certyfikatu kwalifikowanego wydanego przez CUZ Sigillum jest zgodne z zapisami znajdującymi się w znowelizowanym prawie budowlanym.
Bezpieczeństwo tego rozwiązania gwarantuje Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.
Specjalna oferta dla członków PIIB
Podpis kwalifikowany SIGILLUM to narzędzie przydatne zarówno w kontaktach biznesowych, jak i urzędowych. W porozumieniu z Polską Izbą Inżynierów Budownictwa (PIIB) przygotowaliśmy specjalną ofertę na kwalifikowany podpis elektroniczny.
Zadzwoń i sprawdź ofertę
W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt z naszą infolinią 22 464 79 79 czynną w godz. 07:00- 15:00